کد خبر : 80تاریخ ثبت : 1396/7/4 07:09:56

گردشگاه توریستی قلعه رودخان

قلعه رودخان،نخستین بار در سال ۹۱۸تا۹۲۱هجری قمری به امر سلطان حسام الدین امیر دباج ابن امیرعلاءالدین اسحقی تجدید بنا شد.هدایت خان،حاکم فومن نیز در سال ۱۱۷۵ هجری قمری در زمان قیامش علیه کریم خان،به تعمیر این قلعه پرداخت.در خصوص زمان دقیق ساخت قلعه هنوز نمیتوان با اطمینان اظهار نظر نمود به طوریکه با توجه به سال یابی های انجام شده توسط پژوهشکده حفاظت و مرمت با روش ترمولومینسانس،قدمت این قلعه به دوره سلجوقی باز می گردد.
 
پله های منتهی به قلعه رودخان که تعدادشان به 1200 عدد می رسد
پس از طی مسیر پر پیچ و خم کوهستانی و عبور از جنگلهای انبوه بسیار زیبا اولین چیزی که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند دروازه ورودی قلعه است که از هیبت و صلابت خاصی برخوردار است.دروازه در ضلع شمالی قلعه قرار داشته و از یک درب ورودی و دو برج در طرفین آن تشکیل شده است.در گذشته در بالای درب ورودی،کتیبه ای سنگی وجود داشته که حاوی مطالبی در مورد تجدید بنای قلعه بوده است.
در متون تاریخی تا قبل از قرن دهم هجری،نامی از قلعه رودخان برده نشده است.اولین بارخوچکو،محقق روسی لهستانی الاصل که در سال 1830 میلادی در گیلان مشغول بررسی بود متوجه این قلعه شده و می نویسد،قلعه رودخان دژی است در بالای کوهی که در قسمت بالای رودخانه ای به همین نام قرار دارد بام روی آن از سنگ و آجر و در طرفین درب ورودی دو برج دفاعی مستحکم وجود دارد.
گردشگاه توریستی قلعه رودخان
گردشگاه توریستی قلعه رودخان
در بین اهالی روستاهای منطقه این قلعه به نام قلعه رودخان و قلعه هزار پله معروف است
درمتون تاریخی از آن به نام های قلعه حسامی و قلعه سگسال نام برده شده است . اصطلاح مرکب قلعه رودخان برگرفته از موقعیت جغرافیایی آن می باشد
گردشگاه توریستی قلعه رودخان
 برخی از کارشناسان ، ساخت قلعه را در دوران ساسانیان دانسته‌اند
 . عنوان قلعه حسامی بیان گر تجدید بنای آن توسط حسام الدین دباج اسحقی است ، هم چنین از آن جایی که در طی کاوش های باستان شناسی در قلعه رودخان تعداد 935 پله در امتداد دیوارها و برج ها از زیر خاک بیرون کشیده شده است ، لذا نام قلعه هزار پله می تواند گویای این مطلب باشد.
گردشگاه توریستی قلعه رودخان
گردشگاه توریستی قلعه رودخان
بدلیل اهمیت حفاظت از آب انبار در بالای بام،دوردیف برج دیده بانی در دو طبقه احداث شده که نگهبابان می توانستند به خوبی عمل حفاظت را انجام دهند.
این بنا سومین بنا از عجائب هفتگانه گیلان محسوب شده است . این قلعه‌ای تاریخی در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در استان گیلان است .
قراول خانه(ارتفاع از سطح دریا 724 متر).با مساحت 22 متر مربع و دو طبقه
گردشگاه توریستی قلعه رودخان
گردشگاه توریستی قلعه رودخان
گردشگاه توریستی قلعه رودخان
گردشگاه توریستی قلعه رودخان
محل اسکان سربازان(ارتفاع از سطح دریا 744 متر)،با وضعیت نیمه سالم
فضای آب انبار در بخش غربی و در پایین ترین نقطه قلعه با مساحت 130 متر مربع قرار گرفته است.آب چشمه های اطراف توسط تنبوشه های سفالین به طرف حوض وسط آب انبار هدایت شده و در انجا جمع آوری و مورد استفاده ساکنین قرار میگرفت.
 این قلعه در دوران‌های تاریخی به نام‌های «قلعهٔ هزارپله» ، «حسامی» ، «سکسار» ، «سگسار» و «سگسال» نیز خوانده شده‌ است .
ایجاد دروازه عظیم و مستحکم،وجود قراول خانه های متعدد و تاسیسات معماری و درب اضطراری نشان می دهد که بخش شرقی از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و به احتمال زیاد محل نگهداری تسلیحات،مواد غذایی و مصالح ساختمانی بوده است.
چون این قلعهٔ تاریخی در کنار رودخانه‌ای بنا شده‌ ، معادل باستانی "دژ رودگان" یا "روگان" (دژی که در کنار رود قرار دارد) یاتغییر یافته آن به نام قلعهٔ رودخان خوانده می‌شود . این واژه در اصل «قلعه روخان» بوده که «روخان» در زبان گیلکی به معنای رودخانه است. سپس به مرور زمان به «قلعه رودخان» تبدیل شده است .
پس از طی مسافتی حدود 90 متر از دروازه اصلی،در باریکترین نقطه قلعه،جایی که برج و باروهای شمالی و جنوبی به هم می رسند،دروازه شرقی به همان صلابت ورودی اصلی وجود دارد.
قلعه رودخان از دو بخش ارگ (محل زندگی حاکم و حرم‌سرای وی) و قورخانه (محل فعالیت‌های نظامی و زندگی سربازان) تشکیل شده‌ است . ارگ در قسمت غربی این بنا در دو طبقه واقع شده و جنس آن از آجر است . قراول‌خانه‌ها در قسمت شرقی در دو طبقه با نورگیرها و روزنه‌های متعدد بر اطراف مسلط است.
بخش کلی آب انبار با مساحت 130 متر مربع(ارتفاع از سطح دریا 687 متر)
اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه