دوشنبه 27 ارديبهشت 1400
کد خبر : 3405 تاریخ ثبت : 1399/8/14 12:13:57

بازار برنج در انتظار تعادل قیمت

چغادک نما : با پایان فصل برداشت برنج درکشور و آزاد شدن واردات آن از اول آبان ماه، نوع ایرانی و خارجی این کالای اساسی اکنون به وفور در بازار وجود دارد اما قیمت آن نسبت به ماه‌های ابتدایی سال جاری حدود سه برابر و مردم بویژه قشرهای کم درآمد دستشان از این ماده غذایی کوتاه شده‌است.

به گزارش چغادک نما به نقل از ایرنا،برنج به عنوان یکی از غلات اکنون غذای اصلی نیمی از مردم جهان است و  در ایران نیز هر خانواده حداقل یک وعده در سفره خود از آن استفاده می‌کند، اما در ماه‌های اخیر بالا رفتن غیر منتظره قیمت این کالای اساسی باعث شده تا جمعیت زیادی از مردم حقوق بگیر و کم درآمد قدرت خرید آن را نداشته باشند. 

بازار برنج در انتظار تعادل قیمت

هم اکنون قیمت هرکیسه ۱۰ کیلوگرمی برنج وارداتی در بوشهر بین ۲۳۰ تا ۲۴۰ هزار تومان است این درحالی است که تا چند ماه پیش نرخ آن ۷۵ تا ۹۶ هزار تومان بود، همچنین برنجی ایرانی نیز از ۱۶۰ تا ۲۲۰ هزارتومان به ۱۹۰ تا ۳۵۰ هزار تومان افزایش یافته است.

این درحالی است که بوشهر به عنوان یکی از دروازه‌های واردات کالاهای اساسی بویژه برنج به کشور است، طوریکه به گفته مسئولان مربوطه در کمتر از یکسال اخیر ۸۰ هزار تن برنج از طریق این بندر وارد کشور شده‌است. 

هر سال از ابتدای شهریور ماه تا پایان مهرماه به دلیل فصل برداشت برنج در داخل کشور، واردات این کالا برای جلوگیری از اختلال در بازار تولید داخلی و زیان دیدن کشاورزان ممنوع می‌شود.

آنچه در ماه‌های اخیر باعث تعجب مردم شده، این است که با وجود وفور نوع خارجی و ایرانی برنج در بازار بوشهر، قیمت بالای آن است، زیرا بطور معمول مقدمه گرانی هر کالایی، ابتدا کاهش عرضه آن در بازار است، ولی در مورد برنج حداقل در بازار بوشهر این کالا کم نیست که علت گران شدن آن را باید در جایی دیگر جست وجو کرد.

ثبات قیمت کالاهای اساسی ضروری است

یکی از پاکبانان بوشهری براین باور است که با حقوق دریافتی اندک برای خانواده‌‏ای پنج نفر دیگر امکان مصرف روزانه برنج وجود ندارد.

به گفته مهدی علوی زاده قیمت اقلام اساسی مانند برنج، روغن، شکر و تخم مرغ باید کنترل شده باشد زیرا شناور شدن قیمت آنها خانواده‌‏های کم درآمد را سخت در تنگنا قرار می‌‏دهد.

وی اظهار کرد: هر روز که برای خرید اقلام اساسی به بازار می‏‌روم قیمت‎های جدیدی را نظاره می‌‏کنم و بتازگی نیز شاهد کمبود و گرانی روغن خوراکی در بازار هستیم.

دیگر شهروند بوشهری نیز اظهارداشت: در چندین مرحله، خیابان مقابل گمرک بوشهر مملو از کامیون‌های پر از برنج بود ولی به نظر می‏‌رسد با قیمت کنونی برنج هیچکدام از آنها سهم بوشهر نبوده‌است.

محمد مهدی جعفری با انتقاد از نبود ثبات در قیمت‌ها تاکید دارد نرخ کالاهای اساسی مانند برنج حداقل باید در مدت ۶ ماه ثابت بماند ولی اکنون در کمتر از سه ماه ۲ کیسه برنج خارجی ۱۰ کیلویی با قیمت‎‏های ۱۲۰ و ۲۴۰ هزار تومانی خریده‌ام.

بازار برنج ایرانی باید ساماندهی شود

وی عنوان کرد: شاید برای خانواده‌ها استفاده نکردن از گوشت، ماهی و میگو به دلیل قیمت بالا قابل تحمل باشد ولی اینکه برنج هم نیز همسو با این اقلام نجومی شود در کوتاه مدت خانواده را برای خرید این کالای اساسی در تنگنا قرار می‌دهد.

دیگر شهروند بوشهری گفت: دلیل افزایش قیمت برنج خارجی در بوشهر را می‏‌توان نوسان نرخ ارز دانست ولی قیمت برنج تولید داخل نیز بی رویه افزایش یافته است که باید روند توزیع آن ساماندهی شود.

سعید رضازاده افزود: همواره تولید کنندگان داخلی برنج از بازار نامناسب فروش گلایه دارند طوریکه حتی با هدف حمایت از آنها واردات برنج خارجی ممنوع می‎شود و از طرفی نیز مصرف کننده نهایی به دلیل قیمت بالا قادر به خرید این محصول نیست.

وی اظهار کرد: باید یک تراز قیمتی متعادلی بین محصول تولید داخل و برنجی که با ارز آزاد از خارج تامین شده وجود داشته باشد تا خانوارهای طبقه متوسط برای خرید این کالای پرمصرف به مشکل برنخورند.

رضازاده براین باور است که اکنون برنج در خانوارهای ایرانی مصرف روزانه و همگام با نان  دارد که با این وضعیت گرانی‏ برنج به نظر می‏‌رسد باید در ذائقه  روزانه خانواده‎های متوسط نیز بازنگری صورت گیرد.

آیا باید از مصرف برنج هم چشم‌پوشی کرد؟

دیگر شهروند  بوشهری نیز که خانواده ‏ای هشت نفره دارد، این چنین بیان می‏‎کند که با داشتن این شمار عضو خانواده و مهمان باید ماهانه حداقل ۲ تا ۳ کیسه ۱۰کیلوگرمی برنج خریداری کنم.

علی عزیززاده افزود: در چنین شرایطی باید ماهانه تنها حدود ۷۵۰ هزار تومان از درآمد خود را به خرید این کالای اساسی اختصاص داد که با حقوق ماهی سه میلیون تومان ۲۵ درصد درآمد ماهیانه باید صرف خرید برنج شود.

وی بااشاره به اینکه با افزایش بی حد و حصر قیمت‌های کالای اساسی امنیت غذایی خانواده‌ها تهدید می‌شود ادامه داد: می‌توان از مصرف برخی مواد غذایی چشم پوشی  کرد اما برنج به عنوان مصرف روزانه در تمام خانوارها نهادینه شده و یافتن جایگزین برای آن دشوار به نظر می‌‏رسد.

 فروشنده برنج گفت: چند ماه پیش که برنج از قیمت متعادل‌تری برخوردار بود فروش ماهیانه این فروشگاه بالغ بر۳۰۰ کیسه ۱۰ کیلویی بود ولی با افزایش قیمت سرسام و آور آن اکنون شمار متقاضیان برنج ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش یافته است.

علیرضا عالی پور براساس مشاهدات روزانه خود از بازار می‌گوید" برخی از خانواده‎های کم درآمد که شاید ماهانه خریدار یک کیسه برنج بودند اکنون با رسیدن قیمت به حدود هر کیسه ۲۴۰ هزار تومان با تغییر ذائقه مصرف برنج خود را کاهش دادند".

وی ادامه داد: در ارتباط با کالای اساسی مانند برنج به نظر می‎رسد باید در فرایند قیمت‌گذاری و توزیع آن تجدید نظر صورت گیرد تا خانوارهای کم درآمد نیز بتوانند غذای موردنیاز خود را تامین کنند.

۸۰ هزار تن برنج از بندر بوشهر وارد کشور شد

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان بوشهر نیز آمار ورودی برنج‌ وارداتی از طریق این بندر از اواخر نیمه دوم سال گذشته تاکنون را  حدود ۸۰ هزار تن اعلام کرد.

به گفته سید محمد هاشمی از این میزان  هفت هزار تن به استان بوشهر اختصاص یافت و مابقی نیز بین سایر استان‎ها تقسیم شد.

وی یادآور شد: از هفت هزار تن سهم استان بخشی از آن به عنوان ذخیره استراتژیک در انبار نگهداری و مابقی نیز به عاملان توزیع معرفی شده از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت عرضه شده‌است.

ارز واردات برنج از سامانه نیمایی تامین می‌شود

معاون بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر گفت: افزایش قیمت برنج در بازار تابعی از شرایط ایجاد شده در کشور بر اثر ممنوعیت واردات، برنج‌‏های معطل کد تخصیص ارز در گمرک‌ها و نرخ ارز در سامانه نیما است که اگر این مشکلات برطرف و نرخ ارز در این سامانه تعدیل شود با توجه به اینکه خبرهایی مبنی بر کاهش قیمت برنج در کشورهای مبدا شامل هند و پاکستان منتشر شده‌است، این موضوع به کاهش نرخ آن در بازارهای داخلی کمک می‎کند.

ابوالقاسم محمدزاده افزود: قیمت برنج تابعی از شرایط بازار است و این رویه باعث شده تا به دلیل نوسان نرخ ارز نتوان قیمت ثابتی برای عرضه این کالا تعیین کرد. 

وی اظهار داشت: گفت: برنج‌های خارجی که از طریق گمرک و بندر بوشهر وارد کشور می شود مربوط به شرکت بازرگانی دولتی ایران است و قیمت آن براساس نرخ سامانه نیما تعیین می‌شود که با افزایش نرخ دلار در این سامانه این موضوع باعث بالا رفتن قیمت آن در بازار شده‌است.

محمدزاده ادامه داد: علاوه براین وزارت جهاد کشاورزی از ابتدای شهریورماه تا آخر مهرماه که فصل برداشت محصول برنج در داخل کشور است واردات این کالا را از خارج  ممنوع کرده بود که بخشی از گرانی قیمت به این دلیل است.

محمدزاده در پاسخ به اینکه با حل مشکل محدودیت‌‏های ارزی امکان تخصیص ارز دولتی به کالاهای اساسی مانند برنج وجود دارد؟ پاسخ داد: در این زمینه برنامه ریزی شده ارز چهارهزار و ۲۰۰ تومانی به کالای اساسی اختصاص پیدا نکند و اعتبار خرید کالای اساسی به صورت مستقیم تحویل مردم شود.

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاهشرکت در نظرسنجی
اخبار مورد علاقه شما

- نتایج
اخبار چغادک
 • افتتاح خانه هلال شهر چغادک
 • کاشت ۲۵۰۰ اصله نهال توسط جهادگران بوشهری
 • برگزاری راهپیمایی خودرویی 22 بهمن در چغادک+ تصویر
 • افتتاح نمایشگاه فرهنگی هنری شمیم انقلاب در چغادک
 • حجت الاسلام خدری: تفکر الهی مردم دلیل ماندگاری انقلاب اسلامی است
 • امام جمعه چغادک: مشکل فاضلاب چغادک حل شود
 • بخشداری چغادک افتتاح شد
 • معظلات و مشکلات شهر چغادک مورد بررسی مسئولین شهرستان قرار گرفت .
 • انتصاب جوان چغادکی به عنوان دبیر جمعیت امام حسن علیه السلام استان بوشهر
 • برگزاری رژه موتور سواری ویژه سالگرد شهادت سردار دلها/چغادک
 • مراسم اولین سالروز شهادت سردار دلها در چغادک /تصویر
 • چرا بخشداری در چغادک افتتاح نمی شود؟
 • دوازدهمین مرحله کمک های مومنانه گروه جهادی شهید برونسی به مناسبت شب یلدا
 • عَلم موکب شهید عاشوری چغادک در دل کرونا/ +عکس
 • بلاگردان‌های بوشهری در قلب محرومیت+ عکس
 • زیرسازی و آماده سازی 12 کوچه شهر چغادک به طور همزمان/تصویر
 • آغاز دوباره طرح کاشت درخت در کوچه ها و معابر شهر چغادک/تصویر
 • پیام شهردار چغادک به مناسبت فرا رسیدن هفته بسیج
 • پیام تبریک هفته بسیج رئیس شورای اسلامی شهر چغادک
 • فرمانده بسیج چغادک با صدور پیامی هفته بسیج را تبریک گفت.
 • آرشیو