از سیلندرهای بی صاحب در بوشهر تا جذب 90 مدرس در مراکز علمی کاربردی بوشهر
اولین روز هفته جاری با دو نشست خبری در اداره کل استاندار و دانشگاه علمی کاربردی استان بوشهر آغاز و طی آن دو خبر جداگانه وارد فضای رسانه ای استان شد.
كدخبر: id-3376
تاريخ: 2020-10-11 09:58:19
به گزارش چغادک نما به نقل سوک، اولین روز هفته جاری با دو نشست خبری در اداره کل استاندار و دانشگاه علمی کاربردی استان بوشهر آغاز و طی آن دو خبر جداگانه وارد فضای رسانه ای استان شد.

دکتر محمد رحیم بهره‌مند؛ مدیرکل استاندارد استان بوشهر

*رعایت استاندارها می‌تواند منجر به کاهش آسیب‌ها شود و امسال سرفصل جدیدی با عنوان «حفاظت از زمین» در سازمان استاندارد آغاز شده است.

* امروز دو واحد تولیدی فرانور گستر جنوب در حوزه تولید لامپ کم‌مصرف و بنیاد بتن تولیدکننده بتن آماده در راستای تحقق شعار جهش تولید افتتاح و راه‌اندازی شده است.

*در سال گذشته برای 41 واحد تولیدی مجوز صادر شده و 534 مورد بازرسی از واحدهای تولیدی داشته‌ایم . در این مدت 37 مورد کالای غیراستاندارد مشاهده شد و از سطح بازار جمع‌آوری‌شده است.

*تعداد 30 جایگاه سی ان جی و 591 دستگاه شهربازی مورد بررسی قرار گرفته و همه این تجهیزات در استان بوشهر استانداردسازی شده است.

* با اشاره به خطرات و حوادث بالای سیلندرهای گاز مایع در مناطق جنوب کشور ، در راستای استانداردسازی، در سال گذشته بیش از هفت هزار سیلندر گاز تعویض شده است و امیدواریم تا پایان سال چرخه سیلندرهای گاز مایع تکمیل شود.

*میزان استفاده از سیلندرهای بلاتکلیف در استان بوشهر پایین است،متأسفانه در جنوب استان بوشهر هنوز سیلندرهای بلاصاحبی وجود دارد که نیازمند برخورد مراجع قضایی در این حوزه است.

* باوجود برگزاری دوره‌های آموزشی برای حمل صحیح سیلندرها، متأسفانه هنوز شاهد حمل ناصحیح و پرتاب کردن برخی از سیلندرها توسط عاملین توزیع هستیم که نیازمند فرهنگ‌سازی از سوی رسانه‌هاست.

*در خصوص معضل کیفیت مصالح ساختمانی ، یکی از چالش‌های اساسی در حوزه مصالح ساختمانی است و متأسفانه در حوزه تیرچه و بلوک به‌خاطر اینکه افراد کم بضاعتی این مصالح را در اختیار دارند، امکان توقیف همه این کارگاه‌ها نیست اما نوین‌سازی کارگاه‌های مصالح ساختمانی، نویدبخش تحول در حوزه ساخت تیرچه و بلوک است.

دکتر شبیر اشکپور مطلق؛ رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان بوشهر

* این دانشگاه در سال 71 تأسیس شد و نیز در استان بوشهر با تأخیر چند ساله در حال حاضر هفدهمین سال تأسیس این دانشگاه را در استان بوشهر پشت سر می‌گذاریم.

*مهارت آموزی مهمترین وجه تمایز این دانشگاه با دیگر دانشگاه‌ها است، ماموریتی که از ابتدای شروع بکار این دانشگاه مشخص شده بود.

* اشتغال محوری از دیگر مأموریت‌های این دانشگاه است. دانشجوی فارغ التحصیل از دانشگاه علمی کاربردی باید یک کارفرما باشد و آموزش‌های این دانشگاه جنبه کاربردی و به منظور رفع نیازهای انسانی است.

* به لحاظ هزینه، اتکای این دانشگاه به منابع دولتی نیست و به صورت درآمد هزینه‌ای اداره می‌شود که بخشی از این درآمد مربوط به شهریه دانشجویان است. آموزش در محیط که در نهایت منجر به اشتغال مولد می‌شود از اهداف این دانشگاه است.

* با اشاره به فعالیت 600 مرکز علمی کاربردی در سطح کشور ، در حال حاضر تعداد 17 مرکز در استان بوشهر فعالیت می‌کند؛ همچنین تعداد 25 هزار مدرس در سطح کشور و 800 مدرس در سطح استان عهده دار تدریس در این مراکز هستند.

* تعداد گروه‌های آموزشی فعال در این مراکز چهار گروه است. این گروه‌ها شامل، صنعت، کشاورزی، مدیریت و خدمات و فرهنگ و هنر می‌باشد که در استان همه این چهار گروه فعال است.

* تعداد دانش آموختگان دانشگاه علمی کاربردی دو میلیون نفر در سطح کشور است. این آمار در سطح استان حدود 40 هزار نفر است؛ همچنین تعداد دانشجویان حال حاضر در سطح کشور 300 هزار نفر و در سطح استان هشت هزار و 500 نفر است.

* سیاست امروز دانشگاه علمی کاربردی تجمیع مراکز به عنوان دانشکده است . مراکز علمی کاربردی مأموریت محور هستند و این مساله به ویژه در چند سال اخیر موجب افزایش دانشجو و استقبال از این دانشگاه شده است.


اشکپور مطلق تعداد مراکز نوآوری در سطح کشور را 170 مرکز دانست و گفت: در حال حاضر دو مرکز نوآور در استان فعال است و نیز دو مرکز دیگر در آستانه فعالیت قرار دارند و قرار است دو مرکز دیگر تا پایان سال فعال شوند که شمار مراکز نوآوری فعال استان تا پایان سال به 6 مرکز خواهد رسید.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان بوشهر به جذب مدرس در سال جاری اشاره کرد و گفت: تعداد 90 مدرس شناسایی شدند و تمامی فرآیندهای لازم جهت صدور مجوز آنها طی شده و تا آخر مهر ماه می‌توانند فعالیت خود را آغاز کنند؛ همچنین فراخوان جذب مدرس برای سال آینده نیز صادر شده و افراد می‌توانند با مراجعه به سایت دانشگاه علمی کاربردی نسبت به ثبت نام و بارگذاری مدارک اقدام کنند.