استان بوشهر پیشتاز کمک به سیل زدگان
از اولین روزهای سیل در کشور مردم و ادارات استان بوشهر کمک های مختلفی به مناطق آسیب زده در حال ارسال است.
كدخبر: id-1680
تاريخ: 2019-04-07 12:35:50

به گزارش چغادک نما ، آغاز بارش ها و جاری شدن سیل در برخی مناطق کشور که از اواخر اسفند 97 آغاز شده و با شدت کمتری هم اکنون نیز ادامه دارد علی رغم وجود پیش بینی های لازم برای اینگونه حوادث و اطلاع رسانی سازمان هواشناسی کشور، آمادگی مناسبی در این باره مشاهده نشد و دولت غافلگیر شد و برخی مسئولین مردود شدند.

حجم گسترده بارش ها و سیل جاری شده پیش از پیش بینی ها بوده است اما اگر سهل انگاری برخی مسئولین و عدم توجه به ضروریات پروتکل های حوادث غیرمترقبه نبود این موضوع بهتر مدیریت می شد هر چند که حضور مردمی و پشتیبانی ارتش، سپاه و بسیج در کنار هلال احمر و کمیته امداد امام خمینی تا حد زیادی از حجم خسارات و آلام مردم کم کرد.

سیل اخیر با تمام خسارت ها و آسیب هایی که دارد، تجربه های با ارزشی را فراهم کرد که می تواند در رویدادهای مشابه مورد استفاده قرار گیرد. یکی از این تجربیات استفاده از ظرفیت های استان هایی که درگیر حادثه نیستند در مناطق آسیب دیده بود و تعیین استان در این مورد است. استان بوشهر در زمینه کمک های مردمی و ادارات از استان موفق و پیشتاز است که از ابتدای سیل به یاری هموطنان آسیب دیده شتافته است.

از اولین اقدامات صورت گرفته اعزام هفت تیم عملیاتی سیلاب با تعداد ۴۰ نفر نجات‌گر سیلاب و چهار فروند قایق موتوری و هفت دستگاه پمپ آب و لجن کش به استان سیل زده لرستان داد به همراه این تیم اقلام خوراکی به میزان ۵۰۰ بسته ۷۲ ساعته برای مردم سیل زده استان لرستان نیز ارسال شد.

 احمد لطفی مدیر کل کمیته امداد استان بوشهر در این رابطه اظهار داشت:  مردم استان بوشهر تاکنون بیش از ۲۵۱ میلیون تومان به سیل زدگان کشور کمک کرده‌اند و در مجموع این کمک‌ها شامل ۸۸۰ میلیون ریال کمک نقدی و یک میلیارد و ۶۳۰ میلیون ریال کمک کالایی بوده است.

وی از مواد غذایی و آب معدنی، فرش، موکت، پتو، یخچال، اجاق گاز، کفش و البسه به عنوان کمک‌های غیرنقدی نام برد و افزود: این کمک‌ها در قالب چند کاروان ارسال و در مناطق سیل‌زده توزیع شده است.

سرهنگ سهراب انبارکی معاون هماهنگ کننده سپاه امام صادق (ع) استان بوشهر در ادامه این اقدامات در جمع خبرنگاران اظهار داشت:  تاکنون هفت هزار و ۲۰۰ بطری آب معدنی، ۱۵۰ عدد پتو، ۳ هزار کیلوگرم خرما، هزار و ۲۰۰ کیلوگرم برنج، ۵۰ سبد کالا شامل مواد غذایی ضروری مانند روغن، قند، شکر و …، ۲۵۰ قوطی انواع کنسرو و ۲۰۰ دست البسه جمع‌آوری شده است

معاون هماهنگ کننده سپاه امام صادق (ع) استان بوشهر از جمع‌آوری ۴۷۰ میلیون ریال کمک نقدی برای مناطق سیل زده خبر داد و افزود: پیش‌بینی می‌شود میزان کمک‌ها در روزهای آینده افزایش یابد.

وی خاطرنشان کرد: گروه‌های جهادی پایگاه‌ها، حوزه‌ها و اقشار مختلف بسیج سراسر استان آماده اعزام به مناطق آسیب دیده از سیل هستند که برای عبدالرضا مطاف صبح یکشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مردم استان بوشهر همواره در انجام امور خیر و کمک به هم‌وطنان پیشتاز هستند و در کمک به سیل‌زدگان نیز همکاری لازم را داشته و خواهند داشت.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان بوشهر هم از برپایی موکب‌های مردم استان بوشهر در مناطق سیل‌زده کشور خبر داد و اضافه کرد: برای این کار تاکنون ۱۰ موکب اعلام همکاری کرده‌اند و این موکب‌ها یا در قالب موکب‌های جداگانه و یا به صورت تجمیعی به ارائه خدمت خواهند پرداخت.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان بوشهر با اشاره به جمع‌آوری کمک‌های مردمی توسط این موکب‌ها خاطرنشان کرد: در قالب این موکب‌ها اعزام نیروی انسانی و آشپز و کسانی که بتوانند پخت غذا و پذیرایی از مردم سیل‌زده داشته باشند انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه یک اکیپ به مناطق سیل‌زده اعزام شده است، افزود: یکی از اکیپ‌های استان بوشهر در قالب نانوایی و تهیه نان گرم در حال حاضر در شوشتر استان خوزستان مستقر شده است.

مطاف با اشاره به اینکه اعزام موکب‌داران ۱۵ روزه و یک ماهه است ادامه داد: انتظار می‌رود مردم نیز با این موکب‌ها همکاری لازم را داشته باشند و دولت نیز همکاری لازم را برای تأمین کالاها با این موکب‌ها داشته باشد/سپاس