مطرح‌ترین نام‌ها برای انتخابات مجلس دهم در استان بوشهر چه کسانی هستند؟
چغادک نما :برگزاری انتخابات در استان بوشهر هم نشان داده که همیشه رقابت سخت و تنگاتنی بین کاندیداها وجود داشته و تنور سیاسی آن همیشه داغ داغ بوده است. معرفی گزینه ها و مطرح شدن نام افرادی برای حضور در انتخابات مجلس شورای اسلامی به نٌقل این روزهای محافل سیاسی تبدیل شده و از گزینه های زیادی در چهار حوزه انتخابی استان برای کاندیدا شدن نام برده می شود.
كدخبر: id-1665
تاريخ: 2019-04-06 07:56:14

به گزارش چغادک نما ،با شروع سال 98 شمارش معکوس نیز برای برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی هم آغاز شده، انتخاباتی که بنابر اعلام وزارت کشور قرار است در دوم اسفندماه امسال برگزار شود و یک بار دیگر مردم برای حضوری پر شور و انتخاب سرنوشت کشور به پای صندوق های رأی بیایند.

برگزاری انتخابات در استان بوشهر هم نشان داده که همیشه رقابت سخت و تنگاتنی بین کاندیداها وجود داشته و تنور سیاسی آن همیشه داغ داغ بوده است. معرفی گزینه ها و مطرح شدن نام افرادی برای حضور در انتخابات مجلس شورای اسلامی به نٌقل این روزهای محافل سیاسی تبدیل شده و از گزینه های زیادی در چهار حوزه انتخابی استان برای کاندیدا شدن نام برده می شود.

احزاب و جریان های سیاسی که به عنوان یک پای اصلی برای داغ کردن این تنور انتخاباتی هستند مدت هاست با طراحی ها و برنامه هایی سعی دارند فرد مورد نظر خود را در چهار حوزه انتخاباتی راهی مجلس شورای اسلامی کنند، هرچند که در حال حاضر برای انجام تبلیغات زود است اما شگردهایی همچون فاحته رفتن و یادداشت نوشتن، ارسال پیامک های تبریک و حضور در مجالس و برنامه ها و شرکت در نمازهای جمعه و جماعات مساجد ترفندهایی است که از آن می توان برای مطرح کردن و معرفی و نشان دادن کاندیداهای احتمالی در این روزها و تا نزدیکی انتخابات نام برد.

در این یادداشت قصد داریم به صورت اجمالی به برخی افرادی که این روزها نامشان به بیش از دیگران برای حضور در این انتخابات استان بوشهر در چهار حوزه انتخابیه سرزبان است بپردازیم.

در حوزه انتخابیه شهرستان های بوشهر گناوه و دیلم شنیده شده عبدالکریم جمیری نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی عزم خود را جزم کرده تا دوباره پا به میدان رقابت گذارد و عملکرد و سوابق خدمتی خود را در معرض آراء مردم قرار دهد. هرچند جمیری در انتخابات مجلس نهم نتوانست بار دیگر روی صندلی سبز مجلس بنشیند تا خدمات خود را که برخی از آنها به پایان نرسیده بود تکمیل کند ولی آراء بالای او یعنی بیش از ۳۴ هزار رای از حوزه انتخابیه بوشهر، گناوه و دیلم نشان از اقبال درخور توجه مردم به او دارد و شاید اگر برخی پراکندگی ها در آرای کسانی که خود را در جبهه اصولگرایان می دانستند نبود هم اکنون جمیری با کسب رای اعتماد مردم در مجلس شورای اسلامی حضور داشت. در عین حال با توجه به عملکرد قابل قبول جمیری و سلامت رفتاری، اخلاقی، اعتقادی و سیاسی او و درخواست مردم از وی برای حضور مجدد، باز هم می‌توان حدس زد که وی شانس قابل قبولی در میان نیروهای انقلابی و ارزشی و توده‌های مردم دارد.

حجت الاسلام عبدالحمید خدری که در حال حاضر نماینده بوشهر، گناوه و دیلم است از دیگر گزینه هایی است که نام وی برای حضور در انتخابات آتی مجلس مطرح است. او نیز با پشتوانه آراء 42 هزار نفری خود از بخت و اقبال خوبی برای راه یافتن به مجلس برخوردار است. اما عملکرد وی در این مدت باعث شده بسیاری از نزدیکان خدری از او جدا شوند به طوری که وی در نشست خبری سال گذشته نسبت به جدایی بسیاری از افراد نزدیک به خود اذعان کرد.

از غلامعلی میگلی نژاد نیز به عنوان یکی دیگر از گزینه های مطرح برای حضور در انتخابات مجلس نام برده می شود. او که پیش از این یک هم در مجلس هشتم به عنوان نماینده بوشهر، گناوه و دیلم بر عهده داشته و نیز در دوره ای شهردار بوشهر شده قصد دارد سوابق خدمتی خود را در معرض آراء مردم قرار دهد و پا در عرصه انتخابات گذارد. میگلی نژاد پیش از این نیز در انتخابات مجلس نهم به عنوان رقیب اصلی جمیری به میدان آمده بود اما نتوانست در رقابت با وی کرسی بهارستان را ازآن خود کند.

اما در حوزه انتخابیه دشتستان نیز از سید مهدی موسوی نژاد به عنوان یکی از افراد مطرح برای انتخابات آینده می توان نام برد. او که سابقه حضور در مجلس نهم را در کارنامه خود دارد و از اقبال خوب و پایگاه های اجتماعی مردمی خوبی برخوردار است، شانس زیادی را برای تصاحب سهمیه کرسی دشتستان در مجلس را داراست. آنطور که برخی از رسانه ها نوشته اند وی کاندیدای احتمالی جنبش عدالت خواهی و جهاد خدمت رسانی در حوزه دشتستان می باشد. این جنبش به تازگی با محوریت حجت الاسلام سید مهدی موسوی نژاد و جمعی از اصولگرایان در دشتستان تشکیل شده اما هنوز مرام نامه و اساس نامه خود را در معرض دید عموم قرار نداده است.

محمدباقر سعادت نیز دیگر گزینه ای است که قصد دارد وارد کارزار انتخابات مجلس شورای اسلامی شود. وی که در حال حاضر نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی است به لطف حمایت حزب هفکر خود(اصلاح طلبان)، صاحب این کرسی شده است؛ البته بسیاری از کارشناسان سیاسی برای انتخابات آینده شانس زیادی را برای پیروزی او متصور نمی شوند. سعادت توانسته بود در انتخابات پیشین مجلس حدود 37 هزار رأی را ازآن خود کند.

از ایرج مزارعی معاون خبر صدا و سیمای مرکز خوزستان و اهل دشتستان نیز به عنوان یکی از کاندیداهای احتمالی برای حضور در انتخابات مجلس نام برده می شود. وی که دارای دکتری علوم سیاسی با گرایش امنیت ملی است خود را برای انتخابات آینده مجلس آماده می کند. شنیده شده است او در حال گرفتن انتقالی از صدا و سیمای مرکز خوزستان به بوشهر جهت انجام فعالیت های انتخاباتی می باشد.

اما در حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان هم رقابت بسیار جدی است. از علی زینبی یکی از آزادگان جنگ تحمیلی که مسئولیت های متعددی از جمله معاون سیاسی امنیتی استانداری بوشهر و ریاست حراست بانک صادرات ایران را در کارنامه خود دارد قصد دارد برای حضور در انتخابات آینده نام برده می شود. گفته می شود وی در دوره قبل نیز پس از کناره گیری علی افراشته استاندار اسبق بوشهر قصد داشت کاندیدای این حوزه شود که نهایتا به انصراف از حضور وی منجر شد.

 

سید کمال الدین شهریاری که در حال حاضر نماینده مردم دشتی و تنگستان است یکی از گزینه های مطرح برای تصدی سهمیه کرسی این حوزه انتخابیه در مجلس نام برده می شود. شهریاری توانسته رکورد رای در این حوزه انتخابیه را از آن خود کند و با بیش از 54 هزار رای از مردم راهی مجلس دهم شود. حضور در مجلس سوم و چهارم نیز از سوابق وی است. با توجه به احتمال حضور زینبی باید دید سرانجام کدام یک از این دو در صحنه انتخابات حضور خواهد داشت.

همچنین سید محمد مهدی پورفاطمی که سابقه حضور در چهار دوره مجلس شورای اسلامی را در کارنامه دارد از دیگر گزینه های مطرح شده برای انتخابات آتی مجلس است. هرچند که وی در انتخابات مجلس دهم نیز نام نویسی کرد اما صلاحیت وی برای حضور در این دوره تایید نشد. در صورت حضور پورفاطمی در انتخابات وی از شانس زیادی برای حمایت اصلاح طلبان برخوردار است.

اما در ادامه بررسی حوزه های انتخابیه استان، جنوب استان را مورد بررسی قرار می دهیم جایی که حجت الاسلام موسی احمدی نماینده دیر، کنگان، جم و عسلویه در مجلس شورای اسلامی در دوره نهم خود را برای حضور در انتخابات مجلس یازدهم آماده می کند. وی که کارنامه خوبی را به واسطه عملکردش از خود به جای گذاشته از شانس و اقبال زیادی برای پیروزی در انتخابات برخوردار است. وی دانش آموخته رشته حقوق و از قضات عالی قوه قضائیه و از جریان های فکری اصولگرایان می باشد. هرچند که وی در دوره قبل توانسته بود آراء بیشتری را به نسبت انتخابات مجلس در دوره نهم کسب کند اما موفق نشد به عنوان نماینده جنوب استان جواز حضور در مجلس به دست آورد و پشت سر سکینه الماسی در جایگاه دوم قرار گرفت.

از سکینه الماسی نماینده فعلی دیر، کنگان، جم و عسلویه در مجلس شورای اسلامی به عنوان تنها رقیب فعلی موسی احمدی نام برده می شود. الماسی که توانسته به لطف حمایت اصلاح طلبان و با رأی حدود 42 هزار نفری بلیت بهارستان را از مردم دریافت کند در این دوره نیز از شانس خوبی برخوردار است. هرچند که گفته می شود عملکرد وی چنان برای مردم این حوزه انتخابیه مثمر ثمر نبوده است اما یکی از جدی ترین رقبای احمدی به شمار می رود.

همچنین اسامی دیگری همچون زینب اسماعیلی، شکرالله عطارزاده، ایمان عطارزاده، اصغرجعفری، ضرغام حیدریه، غلامرضا مختاری و  محمدرضا دهقان‌فرد و... در بین مردم این روزها مطرح می باشد.

به هرحال با توجه به اینکه بیش از 10 ماه تا انتخابات مجلس شورای اسلامی زمان باقیست باید دید در پایان چه کسانی می توانند کرسی سبز بهارستان را از آن خود نمایند و بلیت خود را از مردم دریافت کنند.

 منبع : گام خبر