حجت الاسلام خدری : پیشرفت فرهنگی با امر به معروف و نهی از منکر محقق می شود
چغادک نما :مدیر حوزه علمیه استان بوشهر امر به معروف و نهی از منکر را دو فریضه اصلاحی عنوان کرد و ابراز داشت: این دو فریضه باعث پیشرفت معنوی و فرهنگی جامعه می شود و بر خلاف تصور برخی که امر به معروف و نهی از منکر جلوی اموری را می گیرد و ممکن است سختی هایی را ایجاد کند اما بالعکس این دو فریضه باعث پیشرفت معنوی، فرهنگی و مادی می شود.
كدخبر: id-1187
تاريخ: 2018-10-07 16:47:15

به گزارش چغادک نما ، حجت الاسلام رضا خدری، امروز در جلسه درس اخلاق طلاب بوشهر، یکی از مهمترین درس های عاشورا را توجه به امر به معروف و نهی از منکر دانست و گفت: اگر در جامعه این دو فریضه ترک شود آن جامعه با فسادهای مختلفی مواجه می شود.

مدیر حوزه علمیه استان بوشهر افزود: عقل آدمی حکم می کند که اگر فساد و منکری را دید، نسبت به آن حساس باشد تا آن منکر و فساد در جامعه گسترش پیدا نکند، ممکن است شخصی نسبت به معروف ها و خوبی ها سست شود لذا با گفتن دیگران اهمیت بیشتری خواهد داد.

وی، امر به معروف و نهی از منکر را دو فریضه اصلاحی عنوان کرد و ابراز داشت: این دو فریضه باعث پیشرفت معنوی و فرهنگی جامعه می شود و بر خلاف تصور برخی که امر به معروف و نهی از منکر جلوی اموری را می گیرد و ممکن است سختی هایی را ایجاد کند اما بالعکس این دو فریضه باعث پیشرفت معنوی، فرهنگی و مادی می شود.

مدیر حوزه علمیه بوشهر ادامه داد: این فریضه در مهمترین سخنان امام حسین(ع) از جمله در وصیت امام به برادرش نسبت به امر به معروف و نهی از منکر آمده است و حضرت اباعبدالله(ع) بر امر به معروف و نهی از منکر تاکید کرده است.

حجت الاسلام خدری اظهار کرد: امر به معروف و نهی از منکر مراتب مختلف و مصادیق فراوانی دارد، اما امام حسین(ع) در سطح بالای جامعه وقتی دید مشکلی ایجاد شده که اگر ادامه پیدا کند باعث از بین رفتن اسلام می شود لذا فلسفه خروج و قیام را بیان می کند که یکی از مهمترین قیام وی امر به معروف و نهی از منکر است.

مدیر حوزه علمیه استان بوشهر با بیان اینکه این درس کربلا امروز ضرورت جامعه است گفت: همه باید بیشتر نسبت به آن دقت کنیم که مبادا نسبت به امر به معروف و نهی از منکر سست شویم البته با شرایط و شیوه های خود؛ بعضاً در سالیانی متاسفانه عده ای با شیوه های نادرستی امر به معروف و نهی از منکر کرده و جوانانی از این دو فریضه رویگردان شده باشند و به جای اینکه احساس خوبی نسبت به این فریضه داشته باشند احساس ناخوشایندی به آنها دست می دهد.

وی ادامه داد: بیان در امر به معروف و نهی از منکر بسیار مهم است، هر قشری به روش خاصی می توان با آن صحبت کرد تا این امر به معروف و نهی از منکر ما را بپذیرد. اینکه انسان با دوست خود می کند و همدیگر را به کارهای خوب توصیه می کنند امر به معروف است. همچنین اگر از فردی فسادی را دید می تواند تذکر دهد و نهی از منکر کند.

حجت الاسلام خدری گفت: امام حسین(ع) در مقابل ظلم قیام کرد و مقابل کسی که می خواست ریشه های دین را قطع کند ایستاد. امروز ما هم باید این مسیر را ادامه دهیم و با همان فضایی که در جامعه داریم و روش های خوبی که هست، می توانیم حرکت کنیم.